Jakou sedačku a jaké světlo k ní?

10.01.2024

Při řešení budoucího obývacího prostoru přijde vždy řeč na zvolení správné sedačky. Klienti často vychází z toho, co sami mají zažité a co viděli u rodiny či známých, případně u prodejců nebo na netu.  Budoucí vysněný prostor ale může mít své limity nebo naopak výhody, které umožní zcela nečekaná řešení.

Práce s prostorem přináší vtipné situace

Někdo touží po dvou sedačkách proti sobě se skupinami různě velikých stolků s osvětlením. Prostor samotný z hlediska rozměrů, umístění dveří a oken by to třeba umožnil a už byste nejraději navrhovali po zadání majitelky řešení. Jenže vy zjistíte při náhodném hovoru s majitelem, že miluje sledování sportovních událostí na veliké televizi a těší se, až se natáhne a udělá si pohodlí. A hned je k řešení několik otázek. Hledá se tedy formální nebo neformální sezení? Je cílem se jen pohodlně opřít nebo je třeba mít opěrku hlavy nebo naopak se pohodlně natáhnout? A ležím sám nebo se vedle mě někdo stulí. A stulíme se dva nebo je nás více? 

A teď popravdě. Pro kolik lidí skutečně sezení hledáme? Kdo se tam bude dennodenně vyskytovat? Nejzábavnější je diskuse na téma KDO. Obvykle se zahajuje vizí, že sedět budou lidé proti sobě, budou mít mezi sebou stolky s různými pochutinami nebo i rozloženou hrou. Velmi často se zakončí přiznáním, že nejčastěji by leželi dva vedle sebe a sledovali VELKOU TELEVIZI. Případně, že do toho nalezou děti nebo nějaké zvířecí stvoření. Nebo, že by bylo taky skvělé křeslo v blízkosti gramofonu a s perfektním světlem pro čtení knihy. Ono přiznání je dost zásadní. Například velikost a umístění televize má jasnou vazbu na umístění sezení a také na zvolení osvětlení.

TV versus světla nad konferenčním stolkem

Je třeba smířit se s tím, že pokud chci opravdu velkou televizi, tak nemohu zároveň chtít skupinu světel zavěšených v různých výškách a nakonec těstně nad vázu na konferenčním stolku, jak si klientka donese obrázek z Pinterestu. Pokud chci vidět na TV, nemohu mít rušený výhled. To znamená, že spodní hrana spuštěného světla by měla odpovídat nebo být nad horní hranou tv. Ano, jsou světla, kde jdou pozice spuštěných světel rychle regulovat. Ale upřímně - je to to, co chcete dělat, když si pouštíte TV?

Další častou situací je zjištění, že když mám sedačky proti sobě a náhodou je ten luxus, že mám kolmo navázanou nepřerušovanou delší stěnu, kde jde umístit TV, tak to neznamená, že je vyhráno. Opravdu se chcete dívat na tv tak, že budete vytáčet hlavu a různě své tělo skládat, abyste se vytočili ke stěně? Ano, jsou značky sedaček, kde jde měnit otočení sedáků a měnit nastavení opěrek, je možné zvedat podnož a vytvořit lehátko, zkrátka že sedačka se plně přizpůsobí prostoru. Není jich ale mnoho a je potřeba disponovat vyšším rozpočetem.  

Cestou ven může být řešení, kdy sedačka je rohová a její větší délka a případný rozklad je umístěn proti TV. Nebo dvě sedačky postavené do L s průchodem mezi sebou či umístěním stolku do vytvořeného "rohu", pokud je třeba šetřit místem. I zde je možné některou z části osadit flexibilními prvky, které po stisknutí tlačítka či manuálním způsobem umožní polohování zad a případně rozložení do lehátka. Takové rozložení je možné definovat pro každý sedák zvlášť.

Někdy se stane, že je klient striktně proti tv a naopak upřednostňuje poslech hudby. Zde je dobré pamatovat na možnou snadnou úpravu prostoru v případě změny názoru. Ta přichází obvykle v období, kdy na svět přijdou děti a poslech hudby převáží potřeba pustit pohádky. V návrzích a realizaci často řeším předpřipravené zásuvky a možnost umístění držáku s natočením i třeba malé tv. Aby prostě byla, kdyby se ten požadavek objevil o rok později a nemusela se kvůli tomu předělávat nová knihovna a dispozice řešení celé stěny. V případě projektu na VTOWER (viz fota) zůstala knihovna bez tv, ale na přilehlý sloup v návaznosti na okna šlo umístit otočný držák s možností tv schovat z přímého pohledu v případě potřeby.