Pocta Josefínám

08.01.2024

Text: Lucie Martínková pro www.bydlenimagazin.cz

Zařízení bytu na pronájem nebylo pro designérku pouhou rutinou. Vycházela nejen z přání klienta, ale také z charakteru lokality a doby, z níž zástavba pochází, což jsou 20. léta minulého století. K tomu přidala ještě inspiraci v ženách, jež byly v té době hybnou silou.

Bydlení pod šikmou střechou
Bydlení pod šikmou střechou

Tapeta načrtla linku

Designérka Miroslava Pešková ze studia Mibiko stála před úkolem upravit skoro padesátimetrový prostor pod střechou domu na pražském nábřeží tak, aby nabídl domov jednotlivci či páru hledajícímu místo, kde se střetává současnost s lehkým nostalgickým nádechem dob minulých.Cílem bylo vytvořit vzdušný a útulný prostor, kde bude jasná historizující linka, vážící se na celý dům, jenž stojí na smíchovském nábřeží. Při hledání ideálních prvků našla designérka u značky Borastapeter tapetu nazvanou Jubileum, která byla navržena na oslavu období roku kolem 1920. K ní chtěla sladit obklad do kuchyně a koupelny.

Vzor obkladu, dokonale navazující na tapetu Jubileum, objevila u firmy Obklady Vilímek. Tím měla vyřešený koncept bytu. Aby ještě umocnila atmosféru doby dvacátých let a dala apartmánu nějaký vhodný název, pátrala mezi jmény žen, které měly v té době zajímavý intelektuální potenciál a nějakým způsobem se zapsaly do dějin. Protože našla pět šikovných Josefín, byt dostal pracovní jméno Josefína. Vybrané jméno by mohlo svádět k tomu, že je byt určený pro ženu, z toho důvodu bylo potřeba vnést do interiéru i některé mužské prvky, jakými jsou třeba obklady s akcentem šedé a modré barvy, dále modrá použitá na výmalbě a sedačce. Nakonec se mužský a ženský princip v bytě vyváženě prolíná.


Hravost a oddělení funkce s pomocí červené
Hravost a oddělení funkce s pomocí červené

Vtip vyvažuje historii

Hlavní obytná místnost vznikla vybouráním příčky mezi původní malou kuchyní a pokojem. Sem umístila designérka šedou kuchyň od IKEA, již vylepšila keramickými úchytkami. Prostor dovolil pořídit kulatý jídelní stůl s židlemi v barvě kuchyně. Místo nad stolem zdobí závěsné lustry z e-shopu Severské-světlo.cz. Odpočinkovou zónu vyplňuje rozkládací pohovka. S ohledem na dnešní dobu, která vyžaduje pracovat z domu, našla designérka pod oknem i místo na pracovní koutek. 

Na historickou linku navazuje retro lednice značky Gorenje. Prvkem, který sem zdánlivě nepatří, je červená kovová komoda z IKEA. Tento technicistní kousek je vtipem sloužícím k přerušení historizující linky. V ložnici použila designérka opět tapetu Jubileum, ale v uklidňujícím zeleném odstínu. Základem ložnice je pohodlné dvoulůžko s nočními stolky. Pocit tepla dodává koberec pořízený na Westwingnow.cz..

Tip designérky

V podkrovních realizacích doporučuji důsledně prosvětlit šikminy a osvětlit i tmavší nízké části prostoru, které se tak opticky zvednou. Směrové bodovky ve spojení s kvalitními barvami, jako je například Primalex Ceramic s úpravou proti nečistotám, pak prostor významně pocitově zvětší a zútulní. S oblibou také natírám klasické radiátory do odstínu stěn, čímž vymizí nevzhledné kontrasty.


Fotogalerie